Kuzey Kibris Genel Bilgiler

Kuzey Kıbrıs’taki çeşme sularının bazıları içilebilecek durumda değildir. İçme suları ve Kuzey Kıbrıs’a ethal edilen şişe suları da dahil tümü sık sık yapılan kontrollerle la-boratuvarda incelenmekte’dir. Kuzey Kıbrıs’taki yer altı su kaynakları yetersiz olduğundan su tüketiminin bilinçli ve asgari düzeyde yapılması için duyarlılık gösterilmesi halinde çok büyük katkılar sağlanacaktır. Her gün otellerde gereksiz yere yıkanan tonlarca havlu için kullanılan su ve deterjanı düşünerek daha sağlıklı bir çevreye daha çok katkıda bulunmak için ise konakladığımız tesiste havlularınızı küvet içine veya yere bıraktığınız takdirde ‘’Lütfen değiştirin’’ havlularnızı yerine açtığınız takdirde ise ‘’Tekrar Kullanacağım’’ anlamını taşıyacaktır.

Süresi dolmamış tüm yabancı ülke sürücü ehliyetleri geçerlidir. Ülkeye gelen yabancı uyruklu vatandaşlar eğer Kuzey Kıbrıs’ta ikamet etmeleri veya çalışmaları halinde Motorlu Araçlar Mukayyitliği’ne başvurarak sürücü ehliyeti almalıdırlar. Kuzey Kıbrıs’a gelen turistlerin sürüş ehliyeti dolması halinde burada bulunan elçilik veya temsilcilerine başvurarak ehliyetlerini yenileyebilirler. Kuzey Kıbrıs’ta plakalar üzerindeki harf ve rakamlar siyah renklidir. Makam araçları beyaz zemin üzerine kırmızı rakamlardan oluşmaktadır. Üzerine yazılacak rakamlar protokola göre tespit edilmektedir. Özel taksi hizmeti veren araçların plakaları üzerindeki harfler ve sayılar ‘T’ harfi ile başlamaktadır.

Elektrik

Kuzey Kıbrıs’ta elektrik voltaj 240 olup BS standartı kullanılmaktadır.

Plaj Suları

Kuzey Kıbrıs’ın sürekli temiz ve yıkanabilir olan deniz suları peryodik dönemlerde laboratuarlarda tahlil edilerek temizliği korunmaktadır. Temiz olmayanlar duyurusu ise basın-yayın yoluyla halka duyurulmaktadır.

Saat

Kuzey Kıbrıs’ta ygulanan saat "Doğu Avrupa Saat Dilimi" içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle Kuzey Kıbrıs’ta saatler Greenwich (Londra)’dan 2 saat daha ileridedir.