North Cyprus Hotels - Hotel Sempati

 

Kuzey Kıbrıs’taki Dağlar


Kuzey Kıbrıs’ta bulunan ve Beşparmak sıradağları diye adlandırılan dağlar, batıda Koruçam burnundan, doğuda Karpaz burnuna kadar uzanan 177 kilometrelik bir uzunluk ile 19 kilometrelik bir genişliğe sahiptir. Beşparmak sıradağları adını, Değirmenlik köyünün kuzeyindeki elin beş parmağını andıran tepeden almaktadır. Dağların ortalama yükseklikleri 600 metredir. En yüksek tepesi 1024 metre yüksekliğinde olan Selvili Tepe’dir. Selvili Tepe’de şu anda BRTK (Bayrak Radyo Televizyon Kurumu)  ait istasyon bulunmaktadır. Diğer önemli yükseklikler ise; Buffavento 954 metre, Kıvaçtepe (Kronoz) 946 metre ve Yayla (Yalya) tepesi de 935 metredir.
Beşparmak sıradağları batıdan doğuya doğru dört parça halinde uzanmaktadır. Bunlar Kayalar, Lapta Dağları, Beşparmak Dağları ve Kantara Dağları’dır. Bu dağları ise soğal geçitler (boğazlar) birbirinden ayırmaktadır. Ve aynı zamanda Kuzey Kıyı Ovası ile Mesarya ‘yı birbirine bağlayarak ulaşımı kolaylaştırmaktadırlar. Dağları birbirinden ayıran geçitler ise; Geçitköy (Panağra), Girne-Lefkoşa, (Dar Boğaz) ve Mersinlik (Akatu) geçitleridir.

Benzer Konular

KuzeyKibris - AnaSayfa - Agirlik ve hacim - Bellapais Festivalleri - Folkler - Folklorde giyilen giysiler kadin - Folklorde giyilen giysiler - Girnenin tarihcesi - Kibris-elsanatlari - Kibrista alisveris - Kibrista baliklar - Kibrista bitki ortusu - Kibris-ta-doga yuruyusleri - Kibrista eczaneler - Kibrista ilce,ilceler,bucaklar - Kibrista piknik - Kibrista plajlar - Kibrisin daglari - Kibrista banka - Kibrista deniz kaplumbagalari - Kibrista festivaller-1 - Kibrista-festivaller - Kibrista ovalar - Kibrista sergi salonlari ve galeriler - Kibrista sulak alanlar - Kibrista tiyatrolar - Kibrista trafik - Kibrista universiteler - Kibristaki milli parklar - Kuzey kibrista cografya - Kuzey milli arsiv - Lefkosanin tarihi yerleri - Lefkosanin Tarihi - Magosa kultur festivalleri - Magusa - Ölculer - Sahil seritleri ve kiyilari - Yilanlar - Zeytinlik-koyu-efsanesiSitenin Tum Haklari Hotel Sempati, Kuzey Kibris a Aittir 2001-2009