North Cyprus Hotels - Hotel Sempati

İskele Karpaz

İskele, Mesarya Ovası ile Karpaz Yarımadası’nın kesiştiği noktada, Gazimağusa-anayolunun 18. kilometresinde yer alan şirin bir sahil kasabasıdır. 1974 öncesinde Trikoma olarak anılan bölgenin ismi, özellikle Larnaka’dan gelen Kıbrıslı Türkler’in yerleşmesinden sonra, Yeni İskele olarak değiştirilmiştir.
Gazimağusa-Karpaz yolu üzerinde bulunan ve ‘’Boğaz’’ olarak anılan bölge, birçok turistik tesis ve balıkçı lokantası ile turistlerin ilgi odağıdır. Boğaz’da bulunan Haravdi sahili ise, halk plajı olarak kullanılmaktadır. İskele, Gazimağusa ve Karpaz arasındaki en Büyük yerleşim yeridir. Bafra, Mehmetcik, Dipkarpaz ve Yenierenköy gibi köylerin bulunduğu bölge, Kıbrıs’ın simgesi olan Karpaz’ın simgesi olan Karpaz eşeklerine de evsahipliği yapar. Bafra ve Altın Kumsal gibi bakir plajların olduğu bu bölge, doğal ve tarihi güzellikleriyle, huzur ve sükun arayanları kendisine çeker.

Benzer Konular

Gemi Konağı Göleti - Gemi Konaği Soli - Guzelyurt Arkeoloji ve Doga Muzesi - Güzelyurt Genel Bilgiler - Pigadhes Tapinagi - ST.Mamas Kilisesi - Toumba Tou-skourou - Bella Pais - Girne Kale Ve Müzeleri - Girne - İskele karpaz Kale ve Kiliseleri - İskele Karpaz - Bademliköy - Cengizköy - Doğancı - Lambousa Antik Kent - Yesilırmak Taşı - Yesılyurt - Acendu Çesmesi - Ali Kemal Hacimulla Yağ Degirmenleri - Lefke Ağaçlar - Lefke Evleri - Lefke Genel - Lefke Su Kemerleri - Lefke - Piri Mehmet Paşa Camisi - Lefkosa ve Tarihi - Lefkosanin Tarihi Yerleri - Gazimağusa - Kantara Kalesi - Magosada Gezilebilecek Yerler - Saint Barnabas ManastırıSitenin Tum Haklari Hotel Sempati, Kuzey Kibris a Aittir 2001-2009